Bir mezoterapi çeşidi olan saç mezoterapisini anlamak için öncelikle mezoterapinin ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Mezoterapi, konuya, rahatsızlığa ve kişinin özelliklerine göre hazırlanmış olan ilacın, insan derisinin 1 ile 6 cm kadar derinine madde enjekte edilmesi demektir. Mezoterapi işlemleri, insülin iğnesi kadar ince ve küçük olan iğnelerle uygulanır ve bazı alanlarda tedavi olarak kullanılmaktadır. 1952 senesinde bulunan ve o günden bugüne hep farklı amaçlarda kullanılmış olan bu tedavi yöntemi, birçok farklı amaçla hala kullanılmaktadır.

Mezoterapi Hangi Tedavilerde Kullanılmaktadır?

Mezoterapi denilen ve ince iğnelerle deri altına yapılan uygulamalar; genellikle saç dökülme problemlerinde, bölgesel olarak zayıflama tedavilerinde, selülit gibi görsel problemlerin tedavisinde, hamilelik dönemlerinde meydana gelecek olan çatlakların tedavilerinde ve yüz bölgelerini gerginleştirme tedavilerinde tercih edilen bir yöntemdir. Ayrıca insan vücudunda çıkmakta olan akne, sivilce gibi kötü görünen problemlerin tedavilerinde de kullanılmaktadır mezoterapi. Mezoterapi, birçok çeşide sahiptir. Kullanım alanına göre isim alan mezoterapi işlemlerinden saç mezoterapisi nedir onu inceleyeceğiz.

Saç Mezoterapisi Nedir?

Kafa derisi, kimi zaman bulundurduğu ve ihtiyacı olan vitamin, mineral, aminoasit gibi maddelerini kaybetmekte ya da fazla kullanmaktadır. Maddeler azaldığı zaman saç derisinde zayıflamalar, saç dökülmeleri, saç köklerinin zarar görmesi gibi problemler meydana gelebilmektedir. Özellikle saçlı deriye uygulandığı zaman mucizevi etkilerinin görüleceğini de söyleyebiliriz. Dışarıdan sürülen, kullanılan ürünlere göre kat kat daha etkili olan ve hem daha kısa sürede etki gösteren hem de uzun süre kalıcı olan bir yöntemdir zira bu yöntem. Dışarıdan sürülen ürünlerden 8 kat daha etkili olduğu hem deneylerle hem de hesaplamalarla kanıtlanmıştır.

Saç Mezoterapisi Ne Sıklıkla Yapılmalıdır?

Eğer düzenli ve sürekli bir saç dökülmesine sahipseniz hücum terapi adı verilen daha sık ve daha hızlı terapiler uygulanabilmektedir. Saç dökülmesi bu yöntemlerle durdurulabiliyor ve ortalama olarak her hafta bir kere yapılmak sureti toplamda 4 seans kadar uygulanabiliyor. Durumun ağırlığına ve şiddetine göre de 6 ya da 8 seansa kadar da seanslar uzatılabilmektedir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Yapılır?

Saç dökülmesi şikâyetine sahip olanlar, mevcut olan saçlarını korumak ve saçlarına besin takviyesi yapmak isteyenler, saçlarını zayıf gören ve bakıma ihtiyacı olduğunu düşünenler, saçlarının parlaklığını kaybettiğini düşünenler ve genetik olarak saç dökülme şikâyeti olanlar, gebelik sonucunda dökülen saçlarına kavuşmak isteyenler bu terapiyi uygulatabilir ve kesin sonuç alabilirler.

Saç Mezoterapisi Hangi Tür Dökülmelerde Etkilidir?

Saç mezoterapisi tekniğinde saça doğal parlaklığını geri kazandırıp dökülmeyi durdurma amacı ile uygun ilaçlar, saç derisinin altına küçük enjektörler vesilesi ile enjekte edilir. Saç dökülmelerinde en çok bilinen sebeplerden bazıları stres, mevsime bağlı etkenler metabolik problemler ve gebelik sonrasında görülen hormonsal bozukluklardır. Bu etkenlerden kaynaklı saç dökülmelerini giderme ve tedavisinde saç mezoterapisi oldukça etkilidir.

Diğer genetik ve hormonsal dökülmelerde ise destekleyici tedavi olarak kullanılmasında imkân vardır.

Saç Mezoterapisinin Uygulanamayacağı Kişiler

Saç mezoterapisinin bazı durum ve rahatsızlığı olan kişilerde kullanımı uygun görülmemektedir. Bunlar; kalp yetmezliği veya rahatsızlığı olan kişiler, böbrek rahatsızlığı ve diyabet hastaları, hamilelik ve sonrasındaki emzirme dönemi ve antikuagülan tedavisi gören kişilerdir.

Saç Mezoterapisinde Tedavi Süreci

Saç mezoterapi uygulamasında kullanılan özel karışım, enjektör aracılığı il saç derisi altına enjekte edilir. Bu işlemde kullanılan enjektörler,mikro düzeyde iğnelerdir bu sayede işlem acısız ve ağrısızdır. Tedavi sonrası hasta, hemen normal yaşantısına devam edebilir. Kişi, uygulamanın sonuçlarını başarılı bir şekilde 2. seanstan sonra görülmeye başlar.